Ako ma etiópia prekvapila alias etiópske kuriozity

Dá sa aj 2 km nad morom bežať maratón? Aký slovník si so sebou pribaliť do Etiópie? Prečítajte si perličky z mojich ciest po Etiópii. Niektorým som ani ja nechcel dlho veriť.

Do you speak „ethiopian“?

V Etiópii sa používa 88 jazykov. Oficiálne sú 3 – Omoro, Amharinčina a Angličtina. Jazykom Omoro hovorí 33 % obyvateľov, Amharic používa 29 % obyvateľov, no ja som sa stretol s tým, že sa s ňou náš sprievodca dohovoril po celej krajine. Veľmi sa mi páčilo, ako znela, a tak som sa ju začal učiť aj ja. Za mesiac a pol som vedel základné frázy – pozdraviť sa, vypýtať si jedlo, poďakovať, ale čítať som sa ju nenaučil. No veď skúste to vy:

Angličtinou sa hovorí na stredných, vysokých školách a pri komunikácii s turistami. Napriek tomu, som mal problém dohovoriť sa po anglicky. Napríklad v reštauráciách čakáte, že angličtina nebude problém…

“Čašníci vám pritakávajú, že rozumejú a potom vám prinesú niečo úplne iné. Mne sa to stalo niekoľkokrát, ale aspoň som vyskúšal zase nejaké nové chute.”

Inak, keď chcete privolať v Etiópii čašníka, stačí lusknúť prstami, tlesknúť alebo aj pisknúť. Je to u nich úplne bežné. Viete si to predstaviť u nás?

Ďalšou raritou pre mňa bolo, že mladí ľudia pred reštauráciou zaparkujú auto, objednajú si a svoje jedlo, kávu či nealko a skonzumujú ich v aute, kde sa pri jedení rozprávajú. Drive in a lá Etiópia.

Svet je malý

Taxikári rozprávajú po anglicky perfektne a dokonca sem-tam vedia o Československu viac ako ja. Prekvapilo ma aj používanie ruštiny. Tá je rozšírená najmä medzi podnikateľmi, ktorí študovali v krajinách bývalého ZSSR. Vtipná príhoda sa sa mi stala, keď som v Addis Abebe konečne našiel basketbalové ihrisko. Mám taký zvyk, že v každej krajine, ktorú navštívim, si zahrám basketbal s miestnymi, alebo si aspoň zahádžem na kôš. Tu som sa pridal ku miestnym a keď sme dohrali, s jedným, ktorí vedel perfektne po anglicky sme kecali o všetkom možnom. Keď som spomenul, že som zo Slovenska, hovorí mi perfektnou slovenčinou: “Ja som na Slovensku študoval pred 16-timi rokmi na FTVŠ v Bratislave. Doteraz čítam knihy po slovensky!” Skoro som odpadol.

Vysokohorský adrenalín

Skúšali ste už behať v nadmorskej výške 2 000 m nad morom? Keď som sa do Etiópie vrátil v novembri v 2014 konal sa tam každoročný “Great Ethiopian run”, obľúbené bežecké preteky na 10 km, na ktorých štartuje až 40 000 účastníkov. Nemohol som si to nechať ujsť. Ale bežať v 2 km nad morom veru nie je žiadna sranda. Doma dám 10 km pod 45 min., v Etiópii mi to trvalo 55. No aj tak to všetkým vrelo odporúčam. Behať na smogom zamorenom vzduchu no s nádhernou prírodnou scenériou je fakt zážitok.

Krajina plná kontrastov

Ak chcete spoznať etiópsku prírodu, nebojte sa opustiť hlavné mesto. Ja som bol unesený. Každý prejdený kilometer krajina menila svoj ráz. Neskutočne zelené pláne, majestátne hory a divoké pralesy sa striedajú s vyprahnutou nehostinnou kamenistou zemou. Viete, kde sa pestuje pravá etiópska Arabika? Ak tipujete, že na zelených pláňach, ste úplne mimo.

Kávové plantáže sa rozprestierajú v tieni stromov na úbočiach hôr v nadmorskej výške okolo 2 000 m nad morom. Aj preto má etiópska káva takú výnimočnú chuť. Najznámejšie etiópske kávy sa pestujú v regiónoch Sidamo a Yirgacheffe. Menej známe, ale tiež kvalitné sú plantáže v oblastiach Limu, Lekempti, Harrar či Djimmah. Terén v nich je často  ťažko dostupný, preto sa na zber nevyužívajú stroje. Etiópčania kávové zrná zbierajú ručne. Až  15 % z celkového počtu obyvateľov tejto krajiny (100 miliónov) si zarába na živobytie práve vďaka produkcii kávy, ktorá je jedným z najvýnosnejších obchodných artiklov.

Čierno-biela

Kontrasty môžete v Etiópii vidieť aj medzi ľuďmi. Spoznal som veľa skvelých ľudí, o ktorých môžem povedať, že sa stali mojimi priateľmi. Ale natrafil som aj na rôznych špekulantov. Skoro ako u nás. Na Slovensku však nenájdete toľko ľudí rôznych národností, farby pleti, náboženstva ako v ich hlavnom meste Addis Abeba. Je to naozaj multikultúrne mesto. Na vidieku som bol zrazu atrakciou ja. Moja biela tvár a pokožka žiarila na míle a na všetkých kričala, že Afrika nie je mojím domovom. Malé deti hľadeli na mňa s úžasom a keď sa ma mohli dotknúť…
Mali ste vidieť radosť ich v očiach. Aj taká je Etiópia. 

Čo by ste povedali, keby sme nabudúce ochutnali etiópsku kuchyňu?

O autorovi

Martin Vavrík
Zakladateľ značky Habesh.

Mladý chalan, ktorý na Slovensko priniesol etiópsku kávu a vytvoril z nej značku Habesh – etiópska káva. Aby mohol spolu s kávou šíriť aj etiópsku kultúru, už 5-krát navštívil Etiópiu. Priniesol si množstvo zážitkov a skúseností, s ktorými sa delí na svojom blogu.

Najnovšie zo sveta habesha

IMG_9012
Koľko eventov je veľa eventov?
WhatsApp Image 2024-05-17 at 09.48.16_d92c3049
Aricha Adorsi – ako znie výsledný verdikt od L. Királyho?
Ladislav Király
Ako dopadla návšteva kávového kritika a bloggera L. Királyho v Habeshi?