Ako si pripraviť filtrovanú kávu doma?
Príprava pomocou V60 je spôsob prípravy filtrovanej kávy, ktorý v poslednej dobe zažíva veľký boom. Prečo práve názov V60? ‘‘V‘‘ predstavuje kužeľový tvar zariadenia, cez ktorý sa káva pripravuje a ‘‘60‘‘ označuje uhol 60 stupňov, pod ktorým je tento kužeľ navrhnutý.
Vo všeobecnosti je príprava filtrovanej kávy cez V60 veľmi jednoduchá a zvládnu ju aj začiatočníci. Poďme sa teda spolu pozrieť, ako na to.
Budeme potrebovať:
1. V60 dripper (“prekvapkávač’’): Keramický, sklenený alebo plastový – výber je na vás 😊 (my používame veľkosť 02, ktorá patrí medzi najbežnejšie).
2. V60 filtračný papier: Ide o špeciálne navrhnuté papierové filtre, ktoré sú prispôsobené ku konkrétnemu dripperu. Taktiež použijeme veľkosť 02.
3. Kávové zrná: Potrebujete čerstvo mletú kávu strednej hrúbky (viac sa o správnom mletí kávy dočítate tu) . Presná hrúbka je veľmi dôležitá a práve hrúbkou vieme ovplyvniť extrakciu kávy.
4. Váha a stopky: Digitálna váha na váženie kávy a vody. Aby sme mohli merať presný čas extrakcie a pomer vody a kávy.
5. Teplá voda: Ideálna je voda s teplotou medzi 92-96 °C. Ak nemáme teplomer, vypneme kanvicu pár sekúnd pred zovretím alebo necháme vodu 1 minútu postáť.
6. Kanvica: Na kontrolu a presné nalievanie vody je ideálna špeciálna kanvica s tenkým hrdlom.
7. Dekanter alebo šálka: Niečo, do čoho nám bude pretekať káva.
Postup:
1. Pripravenie V60: Vložíme filtračný papier do drippera V60 a umiestnime ho na dekanter alebo šálku. Filtračný papier prepláchneme teplou vodou, aby sa v ňom otvorili “póry” a bol celkom namočený. Vodu po prepláchnutí vylejeme.
2. Dávkovanie kávy: Odporúčaný pomer na začiatok je zvyčajne 1:15 (napríklad 20 g kávy na 300 ml vody). Tento pomer využívame aj u nás v Habeshi. Neskôr môžete experimentovať a zlepšovať recept podľa konkrétnej kávy.
3. Mletie kávy: Kávu melieme na stredne hrubé alebo stredne jemné mletie. Hrúbka by mala byť podobná hrubej soli alebo jemnému piesku (s hrúbkou môžete kľudne experimentovať).
4. Nasypanie kávy: Mletú kávu vložíme do filtračného papiera v dripperi a jemne rovnomerne rozmiestníme.
5. Prvé nalievanie (blooming): Zapneme stopky a krúživými pohybmi začneme nalievať vodu cez kávu tak, aby sa rovnomerne nasýtila. Prvé zalievanie je 90 g vody do 30 sekúnd. Táto fáza sa volá blooming, pretože káva krásne “kvitne”.
6. Druhé zalievanie: Po 30-tich sekundách pokračujeme v nalievaní zvyšnej vody. Vodu dolejeme teda max. do 320g. Je dôležité vodu nalievať krúživými pohybmi, aby sa káva rovnomerne extrahovala.
7. Dokončenie: Počkáme, kým sa voda precedí cez kávu do kanvice alebo šálky. Celkový čas extrakcie by mal byť približne 2-3 minúty od začiatku prvého nalievania. Ak nám voda pretiekla príliš rýchlo, nabudúce použijeme inú hrúbku mletia kávy.
Pre lepšiu predstavu nájdete na našom Instagrame aj podrobný video návod.
Ak potrebujeme, aby voda tiekla pomalšie (pretože pretiekla veľmi rýchlo a káva je “vodová”), tak nastavíme mletie na jemnejšie. Naopak, ak je káva príliš horká a voda tiekla príliš pomaly, nastavíme hrubšie mletie.
Tento postup je základným sprievodcom na prípravu kávy cez V60. Časom môžete experimentovať s rôznymi stupňami mletia, meniť stupne vody, prípadne počty zalievania, čo sa odrazí vo výslednej chuti kávy.
Čo sa týka samotnej kávy, odporúčame použiť svetlo praženú kávu. V našej kaviarni pripravujeme filtrovanú kávu buď zo zrnkovej kávy Habesh Werka.